2012 Big Break Winners & Finalists

The winners of the 2012 Final Draft Big Break Contest were read and ranked by our panel of industry judges. The three finalists attended the Final Draft Annual Award Event on February 7th, 2013 at the Paley Center for Media in Beverly Hills where their places were announced. In addition to the red-carpet awards ceremony, they enjoyed cash prizes and meetings with industry leaders.

  • First Place: Ludlow (Drama) by Craig Houchin
  • Second Place: Life Copy (Sci-fi) by A Rouveyrol
  • Third Place: The Whaler’s Daughter (Drama) by Matthew Snyman

To contact these winners or any of our finalists, please email bigbreak@finaldraft.com.

To learn about our exciting success stories over the past decade, click here.

Thank you for your support of the Big Break Contest! We look forward to adding the 2012 winners to our growing list of success stories.

Top 5 Finalists
  • Life Copy (Sci-fi) by A Rouveyrol
  • Ludlow (Drama) by Craig Houchin
  • The Ultimate Almanac (Family) by David Ullendorff
  • The Whaler’s Daughter (Drama) by Matthew Snyman
  • Time Nerds (Comedy) by Andrew McCarthy
Top 10 Finalists
  • Danger, Inc. (Adventure) by Gary Hershberger and Mike Calvert
  • Le Mécano (Drama) by Lukas Hassel
  • Life Copy (Sci-fi) by A Rouveyrol
  • Ludlow (Drama) by Craig Houchin
  • One Night Stan (Comedy) by Tony Boland
  • Run (Action) by Dennis Luu
  • The Man From Longwood (Period) by Russell Thompson
  • The Ultimate Almanac (Family) by David Ullendorff
  • The Whaler’s Daughter (Drama) by Matthew Snyman
  • Time Nerds (Comedy) by Andrew McCarthy
Top 35 Finalists
  • 1900 Rock Shock (Animated Feature) by Frederick Calvert
  • Albion (Period) by Robert Blaise Hesselgren
  • Danger, Inc. (Adventure) by Gary Hershberger and Mike Calvert
  • Heart of a Racer (Coming of Age) by Carrie Fitch
  • Lamentations (Horror) by Ben Lanoha
  • Le Mécano (Drama) by Lukas Hassel
  • Life Copy (Sci-fi) by A Rouveyrol
  • Lost Sheep (Thriller) by Mark Dempsey
  • Ludlow (Drama) by Craig Houchin
  • Man With Van (Crime) by Ed Blythe and James Windeler
  • Mirror-Me (Horror) by Keith Dando and Leone Annabella Betts
  • My Boyfriend’s the Antichrist (Romantic Comedy) by Adam Taylor
  • Ole (Comedy) by Jon Price and Jerry Rapp
  • One Good Day (Coming of Age) by Scott Taylor
  • One Night Stan (Comedy) by Tony Boland
  • Pipsqueak (Comedy) by Jay Lien
  • Property of Madison (Drama) by Lisa Redlich
  • Pudgeon (Animated Feature) by Joe Friend and Aaron Mahoney
  • Run (Action) by Dennis Luu
  • Run The Tide (Drama) by Rajiv Shah
  • Senioritis (Drama) by Brian DePasquale
  • Siluria (Sci-fi) by Sam Celia
  • Straight Razor Jazz (Thriller) by David Scott Hay
  • Street Corners (Drama) by Marie Robinson
  • The Bridge (Thriller) by Teddy Adams
  • The Burning Room (Horror) by Marco van Belle and Kat Wood
  • The Land Of Things That Don’t Exist (Comedy) by Andrew Friedhof
  • The Man From Longwood (Period) by Russell Thompson
  • The Sneaker Man (Drama) by Anthony Stitt
  • The Theory of Almost Everything (Romantic Comedy) by Lorraine Devon Wilke
  • The Ultimate Almanac (Family) by David Ullendorff
  • The Whaler’s Daughter (Drama) by Matthew Snyman
  • Time Nerds (Comedy) by Andrew McCarthy
  • Tooth Fairies (Animated Feature) by Ryan Fuller
  • What Rough Beast (Western) by Kranti Pally
  • Your Number’s Up (Comedy) by Christopher Bacon